اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

به گزارش سرویس خبری ایران:  اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: مادربزرگ خیلی اهل شرکت در مراسم نبود البته از زمانی که یادمان می‌آید، این خصلت را داشت و اصولاً به اجبار به مراسم می‌رفت؛ کم‌کم بیماری

کد خبر : 17389
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

به گزارش سرویس خبری ایران:

 اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: مادربزرگ خیلی اهل شرکت در مراسم نبود البته از زمانی که یادمان می‌آید، این خصلت را داشت و اصولاً به اجبار به مراسم می‌رفت؛ کم‌کم بیماری هم موجب شد که این روحیه‌اش تقویت شود اما وقتی کارت دعوت برنامه را دید، گفت که همراهمان می‌آید و ما هم کمی متعجب شدیم.

در محوطه بیرونی سالن برنامه، چادرهای متعددی برپا بود و از صنایع دستی تا غذاهای محلی عرضه شده بود؛ میزبانان هم با لباس محلی در غرفه حضور داشتند؛ مادربزرگ به رغم اینکه با عصا به سختی راه می‌رفت اما یک ساعتی در چادرها به گشت و گذار پرداخت و به نظر می‌آمد برایش بیش از آنچه فکر می‌کردیم، این مراسم جذاب بود. 

ساعتی بعد، برنامه رسمی در سالن مراسم شروع شد؛ در ابتدا کلیپی از وضعیت تحصیل دانش‌‌آموزان در یک منطقه محروم و روایت خیّری که مدرسه برایشان ساخته بود، پخش شد و بعد هم چند نفر روی سن آمدند که سرگذشت هر کدام جالب‌تر از دیگری بود و یک نقطه مشترک همه این افراد، امکان تحصیلی بود که خیّر داستان برایشان فراهم کرده بود.

همه ما میخکوب برنامه بودیم؛ چند کلیپ دیگر از وضعیت تحصیل فعلی گروه دیگری از دانش‌آموزان مناطق محروم پخش شد و مجری برنامه توضیح داد که آینده این دانش‌آموزان در دستان خیرین است و بعد از آن، گلریزان آغاز شد؛ هرکس به اندازه وسع کمکی می‌کرد؛ برخی ساخت یک مدرسه کامل را تعهد می‌کردند و برخی هم مبلغی را برای ساخت مدرسه اختصاص می‌دادند.

یکدفعه مادربزرگ صدایم کرد و آهسته در گوشم گفت: «از طرف ما هم ساخت مدرسه‌ای را تعهد کن»؛ نگاهش کردم و گفتم: «مادربزرگ هزینه ساخت مدرسه زیاد است»؛ چشم غره مادربزرگ، موجب شد که روی برگه اعلام کمک، ساخت مدرسه را از سوی بزرگ خاندانمان تعهد کنم و دقایقی بعد توسط مجری خوانده شد.

ساخت مدرسه برای مادربزرگ انگیزه‌ای بود که انگار عمر دوباره به او بخشیده بود؛ اولین مدرسه روستایی ما، کمتر از یکسال بعد به بهره‌برداری رسید و به گفته مادربزرگ، افتتاح مدرسه، بهترین اتفاق زندگی‌اش بود و بعد از آن، ساخت مدرسه دیگر، در دستور کار قرار گرفت.

این روزها مادربزرگ ساخت پنجمین مدرسه خود را برنامه‌ریزی می‌کند و تلاش می‌کند تا امکان تحصیل دانش‌آموزان بیشتری را فراهم کند؛ مادربزرگی که اهل مراسم و برنامه نبود، حالا در تمام برنامه‌هایی که خیرین مدرسه‌ساز برگزار می‌کنند، زودتر از بقیه حضور دارد و زندگی جدیدش را مدیون اولین برنامه‌ای است که به همراه ما آمد.

13980323000535636960378306378560 38046 PhotoL - اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

* یک‌سوم مدارس کشور ایمن نیستند

در سال‌های قبل، وضعیت ساختمان‌های مدرسه کشور اصلا مناسب نبود و فقط یک سوم مدارس کشور استاندارد بودند؛ در سال ۹۰ مرتضی رئیسی رئیس وقت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، اظهار کرد: «در سال ۸۵ حدود ۱۳ میلیون متر مربع فضای آموزشی تخریبی داشته‌ایم که نیمی از این فضاها با ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار از مصوبه ۴ هزار میلیارد تومانی مجلس هفتم جمع آوری شده است و حدود ۶.۵ میلیون متر مربع از آن فضاها باقی مانده است».

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در خصوص آمار مدارس تخریبی گفته است: «بر اساس آمار سال ۸۲، حدود ۷۰ درصد فضاهای آموزشی کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی بود و از آن سال تاکنون، این عدد عکس شده است و ما فقط ۳۰ درصد فضاهایمان فرسوده است و ۷۰ درصد فضاها ایمن شدند».

اما همین یک‌سوم فضای ناایمن نیز باید ایمن شود و این نگرانی وجود دارد که در کشور حادثه خیز ایران، تحصیل دانش‌آموزان در مدارس می‌تواند با خطرات متعددی همراه باشد و اگر در روز و در زمانی که دانش‌آموزان سر کلاس حضور دارند، زلزله‌ای رخ دهد، فاجعه جبران ناپذیری به وقوع بپیوندد.

13990101000032637202707086638075 52265 PhotoL - اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

* اجرای طرح «آجر به آجر»

در همین راستا، سازمان نوسازی مدارس کشور، در سال‌جاری سامانه «مهر مدرسه» و طرح را به نام «آجر به آجر» پیش‌بینی کرده است؛ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ با حضور وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان جامعه خیرین مدرسه‌ساز، سامانه «مهر مدرسه» به آدرس اینترنتی khayerin.dres.ir  با هدف جلب مشارکت‌های مردمی برای انجام مدرسه‌سازی افتتاح شد.

این سامانه بر اساس چارچوب مشارکت هرچه بیشتر خانواده‌ها در امر مدرسه‌سازی و بر اساس آموزه‌های سند تحول طراحی شده است و به جلب مشارکت بیشتر مردم در امر مدرسه‌سازی منجر می‌شود؛  از طریق این سامانه خیرین می‌توانند پروژه‌های مدرسه‌سازی که در آن مشارکت کرده‌اند و پیشرفت پروژه‌ها را مشاهده کنند، به اهدای زمین اقدام کرده و یا با مشاهده پروژه‌های در حال کار مدرسه‌سازی در هر پروژه‌ای که تمایل دارند، مشارکت کنند.

در این سایت در حال حاضر تعداد کل پروژه‌ها ۱۸۰ پروژه است که مبلغ کل مورد نیاز ۳۷۰,۹۸۴,۱۰۸,۰۱۶ تومان است و تا کنون ۶۵۹ نفر مبلغ ۲۴۸,۱۱۴,۹۲۹ تومان کمک کرده‌اند.

13990321000838 Test PhotoN - اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

* روایت بسته آجر به آجر

مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور درباره طرح «آجر به آجر» با اشاره به اینکه اگر امروز با جدیت کار را دنبال نکنیم طرح رها می‌شود، اظهار کرد: «تاکنون ۳۰ هزار خیر در کشور فعالیت دارند و در سال ۹۸ حدود هزار و ۵۰۰  میلیارد تومان کمک به مدرسه‌سازی داشتند البته با توجه به اینکه فرهنگ کار خیر و مشارکت در کشورمان رونق دارد، امکانی فراهم شد تا تعداد بیشتری از مردم در موضوع مدرسه‌سازی مشارکت کنند بر همین اساس بسته تحولی آجر به آجر را اجرایی کردیم».

وی ادامه داد: «بسته آجر به آجر امکان مشارکت هرچه بیشتر مردم را فراهم می کند و برای ورود به طرح، سامانه مهر مدرسه را طراحی کردیم که در آن پروژه‌های نیازمند ورود خیرین موجود است و همچنین امکان رصد اطلاعات وجود دارد. علاوه بر آن کد  دستوری #۲۴* را برای کمک به مدرسه‌سازی فعال کردیم».

رخشانی‌مهر افزود: «باید با جدیت اجرا و پیشبرد  آجر به آجر را دنبال کنیم تا شرایط به گونه‌ای نباشد که این طرح تعاملی ناتمام بماند؛ در شرایط فعلی باید بر توسعه تعاملات و خروجی‌های ثمربخش متناسب با این طرح متمرکز شویم تا بتوانیم گفتمانی مشترک را در جامعه برای ترویج فرهنگ مدرسه‌سازی شکل دهیم».

13990517000168 Test NewPhotoFree - اولین نهال پویش «آجر به آجر»/ از ساخت کلاس درس برای روستا تا تحصیل در مدرسه ایمن

* اولین نهال پویش طرح آجر به آجر

روز گذشته با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور، ابراهیمی نماینده مردم شهرستان سلسله و دلفان در مجلس، بهمنی فرماندار شهرستان دلفان، نخعی مدیرکل آموزش و پرورش لرستان و غفوری نژاد مدیرکل نوسازی مدارس لرستان، اولین نهال طرح پویش «آجر به آجر» در هنرستان ۲۴۰ نفره شهرستان دلفان کاشته شد.

هدف سازمان نوسازی مدارس کشور این است که طرح آجر به آجر که اکنون چون نهالی است، جان گیرد و به درخت تناوری تبدیل شود تا دیگر در مناطق کشور، دانش‌آموزان بدون مدرسه نباشند یا اینکه مدارس فرسوده و تخریبی نداشته باشیم.

آری طرح آجر به آجر با هدف گسترش فرهنگ مشارکت مردمی و بسترسازی برای جلب کمک آحاد مردم در مدرسه‌سازی در حال اجراست و این طرح به منظور زمینه‌سازی برای مشارکت افراد خیر با هر سطح توان مالی، در مدرسه‌سازی پیش‌بینی شده و در قالب آن آحاد جامعه با هر میزان درآمد و در هر سطح و طبقه‌ای می‌توانند حتی با اهدای هزینه خرید یک آجر، در مدرسه‌سازی سهیم شوند.

انتهای پیام/


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x