خبرنگاری پر چالش‌ترین شغل امروز/ خبرنگاران نباید با نوسانات اقتصادی آسیب ببینند

به گزارش سرویس خبری ایران:  خبرنگاری پر چالش‌ترین شغل امروز/ خبرنگاران نباید با نوسانات اقتصادی آسیب ببینند به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، علی اعطا در دویست و بیست و نهمین جلسه شورای شهر در نطق خود که به دلیل ابتلایش به کرونا به صورت مجازی ارائه شد،اظهارداشت: بنا داشتم امروز در صحن شورا، از

کد خبر : 17965
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
خبرنگاری پر چالش‌ترین شغل امروز/ خبرنگاران نباید با نوسانات اقتصادی آسیب ببینند

به گزارش سرویس خبری ایران:

 خبرنگاری پر چالش‌ترین شغل امروز/ خبرنگاران نباید با نوسانات اقتصادی آسیب ببینند

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، علی اعطا در دویست و بیست و نهمین جلسه شورای شهر در نطق خود که به دلیل ابتلایش به کرونا به صورت مجازی ارائه شد،اظهارداشت: بنا داشتم امروز در صحن شورا، از «یک روز پر ارج» سخن بگویم. به بهانه روزِ خبرنگار و نیز آغاز واپسین سالِ شورا و سخنگویىِ شورا، اما مهمان ناخوانده‌ای که حالا دیگر او میزبان ماست، مرا همچون بسیاری دیگر خانه نشین کرد.

وی با بیان اینکه خبرنگاری پر چالش‌ترین شغل است، گفت: ‌این روزها بسیار گفته و شنیده می‌شود که روزنامه تنهاست. خبرنگار در عُسرت است. روزنامه نگار در تنگناست و واقعیت این است که مشکلات معیشتی، عدم تثبیت موقعیت شغلی و استرس‌‏های کاری، خبرنگاری را به یکی از پر‌چالش‌ترین شغل‌‏های امروزِ ایران تبدیل کرده است. 

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه ۱۹۰ سال پیش کاغذ اخبار، نخستین روزنامه ایرانی، توسط میرزا صالح شیرازی منتشر می‌شده است، گفت: ما نیازمند روزنامه‌ها و رسانه‌های قدرتمند و تاثیرگذار هستیم؛ به گونه‌ای که مخاطبان آنها در دورترین نقاط جهان، صُبحگاهانِ هر روز، چشم انتظار انتشار آن باشند.

به گفته وی، دریغ است که مخاطبان روزنامه‌های ما، به مرزهای جغرافیایی کشورمان محدود شوند؛ چرا نباید هر روز صبح، شهروندانی از دیگر کشورها و سایر قار‌ه‌ها چشم انتظار مطالعه اخبار و تحلیل‌ها و مقالات روزنامه‌ها و رسانه‌های ایرانی باشند؟ 

به گفته اعطا، روزنامه الاهرام مصر، از سال ۱۸۷۵ میلادی تا به امروز منتشر می‌شود و در لبنان عزیز، که این روزها غرق در خون است و آتش، روزنامه النّهار از قدیمی‌ترین روزنامه‌هایی است که مخاطبانی جدی دارد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تاثیرگذاری و قدرت روزنامه مستلزم تداوم آن است، ادامه داد: تداوم فعالیت رسانه باید حفظ شود؛  همانگونه که تداوم فعالیت روزنامه نگار و خبرنگار، باید حفظ شود و به عبارتی، امنیت شغلی آنها تأمین شود.

اعطا افزود: در این صورت است که روزنامه می تواند پیام خود را فراتر از مرزهای جغرافیایی یک کشور، به اقصی نقاط جهان ارسال کند.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه نطق خود تاکید کرد: نباید سیاست های کلان به گونه ای باشد که با هر نوسان اقتصادی، روزنامه ها و روزنامه نگاران و خبرنگاران به عنوان پرچمدار جبهه آگاهی و خبر آسیب ببینند.

وی اظهارداشت: از شهریور ۹۶ که شما همکاران گرامیِ شورا با حُسن اعتمادتان تریبون سخنگویی شورا را به رسم امانت به من سپردید، تلاش کرده‌ام تا صدای تراز شورای پنجم باشم و در میانه اختلاف نظرهای گاه گاه، تلاش کرده‌ام به سویی نلغزم. 
وی افزود: تلاش کرده‌ام سخنگوی کلیت شورا باشم، و نه صدای بخشی از شورا، گاه از بیان نقطه نظرات شخصی خود پرهیز کرده‌ام، که مبادا نظر کلیت شورا تلقی شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خبرنگار برای ما تریبونی نبوده که مهمترین وظیفه‌اش پخش اخباری باشد که ما می‌پسندیم، گفت: صدای خبرنگار، تریبون مردم است؛ رکن چهارم دموکراسی بودن یعنی تریبون مردم بودن، تریبون مردمی که صاحب قدرت نیستند.

اعطا تصریح کرد: با همین نگاه، در تمامی این سه سال، هرگز تبعیضی در شیوه مواجهه و تعامل با رسانه‌های منسوب به جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی قائل نشده‌ام و چنین شیوه تعاملی را، از سوی معاونت ارتباطات شورا نیز، چه در علن و چه در خفا، مجاز ندانسته‌ام. مِهر و دوستی ما با همه اهل رسانه در این سه سال، امیدوارم گواهی بر این مدعا باشد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در یک سال اخیر با همراهی همکاران معاونت ارتباطات شورا، پیگیر پخش زنده رادیویی جلسه‌های علنی بودیم تا شهروندان بتوانند جلسات علنی شورا را همچون جلسات مجلس شورای اسلامی، به صورت زنده از رادیو بشوند.

وی افزود: با وجود تلاش‌ها و پیگیری‌ها، توفیقی حاصل نشد و گفته شد پخش زنده مذاکرات مجلس شورای اسلامی از رادیو فرهنگ هم به خاطر تصریح اصل ۶۹ قانون اساسی به لزوم علنی بودن مذاکرات مجلس شورای اسلامی و پخش گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عموم است.

اعطا تاکید کرد: اما امروز خرسندم که می‌توانم اعلام کنم به زودی و در سال پایانی فعالیت شورای پنجم، شاهد پخش زنده جلسات علنی شورا از طریق تلویزیون‌های اینترنتی و همچنین در صفحات تعدادی از خبرگزاری‌های کشور خواهیم بود.

وی گفت: یاد شهید محمود صارمی، مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف را نیز گرامی می‌دارم که این نامگذاری به یاد شهادت اوست. او که ۲۲ سال پیش به‌همراه دیپلمات‌های کنسولگری جمهوری اسلامی به دست تروریست‌های طالبان به شهادت رسید و به صف رهپویان شهیدان اهل قلم پیوست و نامش بر تقویم تاریخ، تثبیت شد.

انتهای پیام/
 


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x