رشد ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحدی شاخص بورس تهران/معاملات امروز بورس و فرابورس ۳۰ هزار میلیارد تومان شد

به گزارش سرویس خبری ایران: رشد ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحدی شاخص بورس تهران/معاملات امروز بورس و فرابورس ۳۰ هزار میلیارد تومان شد به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه) با جهش ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحد روبه‌رو شد و به رقم ۲ میلیون و

کد خبر : 18409
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
رشد ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحدی شاخص بورس تهران/معاملات امروز بورس و فرابورس ۳۰ هزار میلیارد تومان شد

به گزارش سرویس خبری ایران:

رشد ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحدی شاخص بورس تهران/معاملات امروز بورس و فرابورس ۳۰ هزار میلیارد تومان شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه) با جهش ۴۴ هزار و ۳۱۸ واحد روبه‌رو شد و به رقم ۲ میلیون و ۷۸ هزار و ۵۱۱ وا حد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۱۵۸۱ واحد به رقم ۵۳۳ هزار و ۴۳۹ واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۷ میلیون و ۷۷۷ هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۹ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۷ هزار و ۷۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۱۳ هزار و ۴۰۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر این دو رقم را با هم درنظر بگیریم، امروز ظرف حدود ۴.۵ ساعت بیش از ۳۰ هزار و ۴۷۸ میلیارد تومان در بورس تهران و فرابورس ایران داد و ستد کردند. 

امروز عمده نمادهای بورسی رو به رشد بود، به گونه‌ای که شاخص کل ۲.۱۸ درصد و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۲.۱۸ درصد رشد داشت.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هرکدام ۳ دهم درصد رشد کردند. 

شاخص آزاد شناور ۱.۶۹ درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۲.۲ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس، ۲ درصد افزایش یافت. 

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، هدلینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و بانک تجارت بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس را داشته و نماد ایران‌خودرو به تنهایی بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل بورس را داشته است. 

نمادهای پربیننده در بورس اوراق بهادار تهران شامل ملی مس، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک صادرات ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، بانک تجارت و بانک پارسیان بوده‌اند. 

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل ۴۱۳ واحد رشد کرد و به رقم ۲۱ هزار و ۵۳۵ واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۳۹۹ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۱۳.۸ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۵۱ هزار معامله و به ارزش ۱۳ هزار و ۴۰۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای سنگ‌آهن گوهرزمین، لاستیک یزد، پلیمر آریاساسول، ذوب‌آهن، صباتأمین، فولاد ارفع بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و پتروشیمی مارون بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را بازی کرده است. 

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، پتروشیمی تندگویان، ماشین‌های اداری ایران، توسعه و عمران کرمان، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و داورسازی تولید دارو بوده‌اند. 

به گزارش فارس، امروز اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به سهام عدالت در استان خراسان جنوبی با نماد «وسخراج» وارد بورس شد و همگان می‌توانستند سهام این شرکت استانی را خرید و فروش کنند. 

پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مرکب از ترکیب سهام سهامداران همان استان که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند است. 

همچنین کارشناسان و نیز مدیرعامل بورس تهران همواره تأکید می‌کنند، مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس از پس‌اندازهای خود استفاده کنند و برای سرمایه‌گذاری در بورس، به هیچ وجه دارایی‌های قابل استفاده مانند خانه، ماشین یا طلاجواهر را نفروشند. همچنین در خرید سهام از سهام شرکت‌های ارزنده و ترجیحا صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های هلدینگ استفاده کنند تا ریسک آنها به حداقل کاهش یابد. 

همچنین کارشناسان اقتصادی می‌گویند در حالی که ارزش معاملات یک روز در بورس و فرابورس به ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، این شرایط بهترین زمینه برای شرکت‌های حاضر در بورس را فراهم کرده تا بتوانند با انتشار انواع اوراق نسبت به تأمین سرمایه و تکمیل طرح‌های توسعه در شرکت‌های خود اقدام کنند. 

انتهای پیام/ب


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x