صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران/حضور ۳ میلیون اتباع افغانی در ایران

به گزارش سرویس خبری ایران: صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران/حضور ۳ میلیون اتباع افغانی در ایران به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری امروز در دیدار با وزیر کار افغانستان گفت: سال گذشته ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران صادره

کد خبر : 791
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران/حضور ۳ میلیون اتباع افغانی در ایران

به گزارش سرویس خبری ایران:

صدور ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران/حضور ۳ میلیون اتباع افغانی در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری امروز در دیدار با وزیر کار افغانستان گفت: سال گذشته ۲۰۰ هزار پروانه کار برای افغانستانی‌های شاغل در ایران صادره شده است.

محمد شریعتمداری، در دیدار با «سید انورسادات» وزیر کار کشور افغانستان، اظهار کرد: ایران و افغانستان دو ملت دوست و همسایه هستند و از لحاظ فرهنگی و تاریخی شباهت‌های فراوانی دارند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، در هر شرایطی کنار کشور دوست و برادر افغانستان بوده ‌است و امیدواریم همکاری های مشترک بین دو کشور توسعه و گسترش پیدا کند.

شریعتمداری با بیان اینکه انعقاد موافقت نامه تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور ایران و افغانستان از اهمیت بسیاری برخوردار است گفت: لازمه تبادل نیروی کار کنترل مرزها و مهاجرت قانونی است و اگر مرزی برای تردد وجود نداشته باشد اثری از نظم و قانون نخواهد بود.

وزیرتعاون ، کارورفاه اجتماعی افزود :  شرایط کار مهاجران افغانستانی در ایران روند مطلوبی دارد، این مهاجران به حوزه کارفرمایی نیز وارد شده اند و بیش از ۳۰ هزار کارفرمای افغانی در ایران فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: براساس گزارش ها و اطلاعات ما اتباع افغانستان در ایران سالانه ارقام قابل توجهی از محل درآمد خود برای خانوده هایشان در افغانستان ارسال می کنند و زندگی بسیاری از این خانواده ها از محل این درآمدها تامین می‌شود.

شریعتمداری خاطر نشان کرد: ایجاد هویت برای مهاجران افغانستانی نیز حائز اهمیت است و امیدواریم با توجه به امضای توافق سیاسی و شکل گیری دولت در افغانستان، ترتیبی اتخاذ گردد تا در اسرع وقت کار تثبیت هویت اتباع افغان در کشورمان آغازشود.

وزیر تعاون  ،کارورفاه اجتماعی با بیان اینکه حضور بدون برگه هویت رسمی و بدون عبور از مرزهای رسمی باعث هرج و مرج می شود گفت: بیش از ۳ میلیون نفر از اتباع افغانستان در ایران زندگی می‌کنند که داشتن برگه هویتی کمک می‌کند آمار دقیق تری از آنها داشته باشیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: پیش از این یادداشت تفاهمی بین دو وزارتخانه به امضا رسیده و در آن سند به تمام زمینه های همکاری دوجانبه بین ایران و افغانستان اشاره شده و پیشنهاد می کنم برای پیگیری توافقات آن کمیته مشترک تشکیل و فعال شود.

شریعتمداری با اشاره به فعالیت های مشترک با افغانستان در حوزه اجتماعی نیزاظهار داشت: وجود کودکان کار یک معضل و با قوانین جهانی مغایر است، بیش از ۸۰ درصد کودکان کاراز اتباع غیر ایرانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی به ایران می‌آیند و مشکلات زیادی این کودکان را تهدید می‌کند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: باید درمسئله کودکان کار به یک جمع بندی برسیم و شرایط را برای این کودکان بهینه کنیم.

شریعتمداری گفت: موضوع بعدی ازدواج اتباع ایرانی ها و افغانستانی هاست که تلاش کردیم بنا به توافقات مادران ایرانی با تقاضای خود بتوانند برای فرزندان خود شناسنامه بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: پیش از این، فقط پدران ایرانی می‌توانستند برای فرزندانشان شناسنامه بگیرند اما توانستیم این شرایط را برای مادران ایرانی دارای همسر غیر ایرانی  نیز فراهم کنیم تا انتقال هویت از طریق آنها انجام و زندگی غیر رسمی کمتر تشکیل شود و مشکلات در زندگی زوج های ایرانی و افغانستانی کاهش یابد.

وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان: ثبات سیاسی ودوستی به نفع هردو ملت است 

سید انور سادات وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان نیز در این دیدار با ابراز قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان بر روابط خوب دو کشور تاکید کرد و گفت: ثبات سیاسی ودوستی به نفع هردو ملت است .

وی با بیان اینکه در ۶ ولایت افغانستان مرکز آموزش فنی و حرفه ای وجود دارد گفت: سالانه ۶ هزار نفر از این مراکز فارغ‌التحصیل می شوند. 

وزیر کار افغانستان با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان گفت: دوستی ما با جمهوری اسلامی ایران همیشه و در هر شرایطی برقرار است. 

وی در این دیدار برتبادل تجارب دو کشور تاکید و آمادگی خود را برای همکاری های دو جانبه اعلام کرد.

در ادامه این دیدار، علی حسین شهریور، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علاقمندیم که مردم افغانستان و ایران بهره مندی دوسویه ای از بازار کار دو کشور و تبادل نیروی کار ماهر و متخصص داشته باشند و همچنین فرصت کار در ایران به صورت عادلانه  بین مهاجرین قانونی که مهارت و تخصص آنها مورد نیاز کشور است تقسیم شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشی از سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور به اتباع اختصاص یافته و توافقات در این حوزه قبلا صورت گرفته است، امیدوارم هرچه سریعتر این سند به امضای مقامات دو کشور رسیده و مقدمات امضا و اجرایی شدن توافقات در حوزه نیروی کار نیز فراهم شود.

شهریور با تاکید بر ضرورت قانونمند شدن ورود نیروی کار افغانستانی به کشور گفت: کارگران افغانستانی که  قانونی وارد کشور می شوند و پروانه کار دارند مانند کارگران ایرانی از خدمات مختلف از جمله حمایت های بیمه ای استفاده می کنند و در سال گذشته ۳۰ میلیارد ریال خسارت بابت حوادث ناشی از کار به آنها پرداخت شده است. 

به گفته وی، بیش از ۷۰۰ هزار تبعه افغان به صورت غیرمجاز در ایران مشغول به کار هستند.

محسن ابراهیمی، مدیر کل اشتغال اتباع خارجی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه افراد افغان در ایران طبق دو ماده قانونی پروانه کار می گیرند گفت: بر اساس ماده ۱۲۱ قانون کار برای ۱۴۰۰ نفر از اتباع افغانستان پروانه کار صادر شد که ۱۵ نفر از این افراد پزشک و پرستار بودند و بیشتر آنها به عنوان کارفرما کار می کنند.

وی افزود: ماده ۱۲۲ قانون کار نیز شامل افرادی  است که همسر ایرانی دارند و کسانی که به عنوان پناهنده در ایران حضور دارند، این جمعیت از مالیات معاف هستند.

ابراهیمی گفت:  بیش از ۷۰۰ هزار تبعه افغان به صورت غیرمجاز در ایران مشغول به کار هستند که بهتر است برای آنها مدارک شناسایی صادر شود و طبق تفاهم‌نامه‌ قبلی پروانه کار داشته باشند.

انتهای پیام/ب


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x