مروری بر کارنامه ناکارآمد سامانه ۱۲۴/ قیمت‌هایی که با گذشت یک سال بروزرسانی نشده است

به گزارش سرویس خبری ایران: مروری بر کارنامه ناکارآمد سامانه ۱۲۴/ قیمت‌هایی که با گذشت یک سال بروزرسانی نشده است به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس یکی از اهداف راه‌اندازی سامانه ۱۲۴،  اطلاع رسانی دقیق قیمت انواع کالا و خدمات  و  ایجاد فضای شفاف در قیمت انواع اقلام کالایی در سطح کشور است. این گزارش

کد خبر : 101
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
مروری بر کارنامه ناکارآمد سامانه ۱۲۴/ قیمت‌هایی که با گذشت یک سال  بروزرسانی نشده است

به گزارش سرویس خبری ایران:

مروری بر کارنامه ناکارآمد سامانه ۱۲۴/ قیمت‌هایی که با گذشت یک سال بروزرسانی نشده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس یکی از اهداف راه‌اندازی سامانه ۱۲۴،  اطلاع رسانی دقیق قیمت انواع کالا و خدمات  و  ایجاد فضای شفاف در قیمت انواع اقلام کالایی در سطح کشور است.

این گزارش می‌افزاید بخشی از خدمات سامانه ۱۲۴ ، اطلاع رسانی قیمت کالاهایی است که مشمول قیمت تثبیتی هستند و سازمان حمایت قیمت های مصوب را اعلام می‌کند و بخشی دیگر کالاهایی است که واحدهای تولیدی قیمت خود را در سامانه ۱۲۴ درج می کنند و سازمان حمایت در راستای تامین حقوق مردم طبق ضوابط تعیین قیمت، موارد را مورد رصد قرار می دهد.

به گفته عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان هدف از ایجاد سامانه ۱۲۴ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع‌رسانی دقیق قیمت‌ها به مردم است. 

 اما علیرغم اینکه هدف اصلی راه‌اندازی این سامانه به صراحت از سوی رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان بیان شده است شاهد هستیم که این سامانه از کارایی لازم برخوردار نیست. 

به عنوان مثال در حالی که قیمت هر شانه تخم‌مرغ در جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است اما قیمت ثبت شده برای هر شانه تخم‌مرغ در سامانه ۱۲۴ مربوط به قیمت مصوب در چهل و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در مورخ ۹۸.۴.۴ ابلاغی ۹۸.۴.۲۹ است که براساس آن حداکثر قیمت تخ‌مرغ درب مرغداری ۷۵۰۰۰ ریال و حداکثر قیمت تخم مرغ برای مصرف‌کننده ۸۹۰۰۰ ریال تعیین شده است.  

به گزارش فارس، با توجه به گرانی قیمت تخم‌مرغ و افزایش قیمت هر شانه تخم‌مرغ به ۳۰ هزار تومان، ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر خود در راستای حمایت از واحدهای تولید و مصرف‌کنندگان قیمت تخم‌مرغ را تعیین کرد. 

گفتنی است محمدرضا کلامی سرپرست بازرگانی داخلی اعلام کرد که در راستای جلوگیری از گران‌فروشی قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد، براین اساس قیمت هر شانه تخم‌مرغ در سطح خرده‌فروشی کمتر از ۲۰ هزار تومان تعیین شده است. 

بنابراین قیمت هر شانه تخم‌مرغ یک کیلو و ۸۰۰ گرمی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است. 

بر این اساس در حالی که به اذغان مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی سامانه ۱۲۴ در راستای اطلاع‌رسانی دقیق قیمت‌ها به مردم است، عملکرد این سامانه حاکی  از آن است از کارکرد واقعی یعنی اطلاع رسانی دقیق  قیمت‌ها برخوردرار نیست. به عنوان مثال در حالی که قیمت تخم‌مرغ در یک سال اخیر دائما دستخوش تغییرات بوده است آخرین قیمت ثبت شده در خصوص  قیمت هر شانه از این کالا مربوط به حدود یک سال قبل  یعنی تیرماه ۹۸ است که عملا مراجعه مردم به این سایت در مورد این کالا و بسیاری از کالاهای دیگر مانند محصولات لبنی هیچ‌ کمکی در راستای مقایسه قیمت با قیمت عرضه کالا در بازار به آنها نخواهد کرد. 

13990331000351 Test NewPhotoFree - مروری بر کارنامه ناکارآمد سامانه 124/ قیمت‌هایی که با گذشت یک سال  بروزرسانی نشده است
ثبت قیمت تخم‌مرغ در سامانه ۱۲۴ حدود یک سال قبل

انتهای پیام/ 

 


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x