هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

به گزارش سرویس خبری ایران: هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس به گزارش خبرگزاری فارس، تیم امداد و نجات کوهستان که در قله دماوند مستقر است در هشتمین هفته از فعالیت خود شرایط سختی را پشت سر گذاشت. از به کما رفتن یک کوهنورد

کد خبر : 17953
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

به گزارش سرویس خبری ایران:

هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم امداد و نجات کوهستان که در قله دماوند مستقر است در هشتمین هفته از فعالیت خود شرایط سختی را پشت سر گذاشت.
از به کما رفتن یک کوهنورد تا دوبار درخواست اعزام هلی کوپتر برای انتقال مصدومان به بیمارستان از مهمترین اتفاقات هفته بود.

* چهارشنبه ۱۵ مرداد

اعلام حادثه توسط کوهنوردان به ستاد و حرکت به سمت ارتفاع ۵ هزار متر و دستیابی به مصدوم انجام گرفت و سپس تا پناهگاه انتقال داده شد

۲۷ مورد مشکل ارتقاع زدگی
۴ مورد پیچ خوردگی پا
۶ مورد فشار بسیار بالای قلبی
۷ مورد مشکل گوگرد گرفتگی چشم
۳ مورد گوگرد گرفتی معده
۴ مورد تب و لرز
۳ مورد هیپوترمی
۷ مورد پانسمان
۱ مورد تشنج

13990519000175 Test NewPhotoFree - هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

 

پنجشنبه ۱۶ مرداد
در ساعت ۱۰ صبح گزارش حادثه توسط وحید ملکی در ارتفاع ۵۱۰۰ متر به ستاد داده شد و با راهنمایی وی درمورد محل وقوع حادثه تیم بلافاصله به سمت آنجا حرکت کر. مصدوم دچار ارتفاع زدگی شدید شده بود و نیمه بیهوش بود پس از اقدامات اولیه پزشکی جهت ادامه درمان به بارگاه منتقل شد.
همچنان تعداد زیادی از کوهنوردان مصدوم به ستاد مراجعه می کردند.

یک مورد بسیار شدید ارتفاع زدگی که منجر به ایست تنفسی شده و مصدوم به کما رفت و پس از چندین ساعت انجام اقدامات درمانی خوشبختانه مصدوم به حالت نرمال بازگشت.

با گزارش حادثه ای دیگر از سوی هلال احمر در ارتفاع ۵۲۰۰ متر، تیم به سمت محل حادثه حرکت کرد و با توجه به حضور متعدد کوهنوردان مصدوم ،از سوی ستاد درخواست کمک و همکاری به هلال احمر داده شد.

به همین منظور یک تیم از سوی هلال احمر با سرپرستی داوود لشکری از پایگاه رینه به سمت بارگاه در ساعت ۱۶ حرکت کرد

با رسیدن تیم هلال احمر و تقسیم اقدامات امدادی موفق شدیم به حجم بسیار زیادی از کوهنوردان مصدوم رسیدگی کنیم.

حدود ۴۰ نفر در ۲۴ ساعت روز پنجشنبه با مشکلات متعدد مورد بررسی و درمان قرار گرفتند.

در ساعت ۲۲ در ارتفاع حدود ۵۰۰۰ متر در خواست کمک توسط هدلامپ دیده شد. تیم به سمت محل درخواست کمک حرکت کرد و دو مصدوم با مشکل هیپوترمی و ارتفاع زدگی پس از انجام اقدامات اولیه به سمت پناهگاه منتقل شدند.

13990519000168 Test NewPhotoFree - هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

*جمعه ۱۷ مرداد

ادامه امدادرسانی در حال انجام بود که یک مصدوم با داشتن علائم بیماری قلبی ایست تنفسی و شکستگی پا با وضعیت بحرانی مورد بررسی قرار گرفت که با درخواست اعزام هلی کوپتر جهت انتقال وی موافقت شد.

تیم هلال احمر در حال بازگشت به پایگاه بود که اعلام حادثه به ستاد مبنی بر شکستگی لگن یک کوهنورد دیگر و خونریزی داخلی باعث شد تیم ستاد مجدد از تیم هلال احمر در خواست همکاری کند. تیم ستاد بعد از درخواست همکاری با (لانگ بکرد) به سمت ارتفاع ۵۳۰۰ حرکت کرد کهپس از رسیدن به مصدوم و فیکس کردن وی اقدام به انتقال کرد.

13990519000174 Test NewPhotoFree - هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

تیم هلال احمر در ارتفاع ۴۹۰۰ به تیم ستاد ملحق شد و سپس مصدوم تا ارتفاع ۴۸۰۰ منتقل شد. با درخواست هلی کوپتر و ( هاور) مصدوم موافقت شد و پس از رسیدن هلی کوپتر مصدوم توسط (وینچ) به داخل آن منتقل شد.

*شنبه ۱۸ مرداد

با طلوع آفتاب و با انتقال یک مصدوم به سمت گوسفندسرا تیم هلال احمر به کار خود پایان داد، اما تیم ستاد کماکان مشغول امداد رسانی به کوهنوردان بود و در ساعت ۱۷ به کار خود پایان داد.

*بیش از ۳۰۰۰ نفر در طول ۴ روز در مسیر جنوبی دماوند حضور داشتند.

* به بیش از ۱۸۰ کوهنورد خدمات امدادی و درمانی ارائه داده شد.

*همکاری هلال احمر رینه با ستاد با سرپرستی داوود لشکری کیفت بسیار بالایی داشت.

* پرکار ترین هفته ستاد با عملیات های نجات و ۷ بار صعود تیمی در طول ۴ روز به ارتفاع بالای ۵۰۰۰ صورت گرفت.

نداشتن آمادگی جسمانی و نداشتن تجربه و علم کافی در صعود به قله دماوند و همچنین مسئولیت پذیر نبودن سرپرستان برنامه و گوش نکردن به توصیه های امداد گران مبنی بر عدم صعود علت اصلی بیش از ۹۰ درصد حادثه ها بود.

13990519000176 Test NewPhotoFree - هفته سخت برای امدادگران دماوند؛ از به کما رفتن یک کوهنورد تا دو بار پرواز هلی کوپتر+عکس

* اعضای ستاد:

 محمد صادقی فر
امیر رحمان زاده

تیم هلال احمر

داوود لشکری
 محمد بابایی
محراب شکروی

کارگروه جستجو و نجات مازندران

انتهای پیام/


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x