۲۷.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی بازنگشت/ عمده صادرکنندگان ارز را بازنگرداندند

به گزارش سرویس خبری ایران: ۲۷.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی بازنگشت/ عمده صادرکنندگان ارز را بازنگرداندند به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس صمد کریمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه  اقتصاد پایه نفت به اقتصاد پایه غیر نفتی  تبدیل شده است؛  با اشاره به عدم بازگشت ۲۷.۵ میلیارد یورو

کد خبر : 1567
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
۲۷.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی بازنگشت/ عمده صادرکنندگان ارز را بازنگرداندند

به گزارش سرویس خبری ایران:

۲۷.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصادی بازنگشت/ عمده صادرکنندگان ارز را بازنگرداندند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس صمد کریمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه  اقتصاد پایه نفت به اقتصاد پایه غیر نفتی  تبدیل شده است؛  با اشاره به عدم بازگشت ۲۷.۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات گفت: براساس تحلیل آمار دو ساله،  از حدود ۱۹ هزار و ۱۷۶ صادر کننده  تقریبا ۱۶ هزار و ۴۳۵ نفر که حدود ۸۶ درصد  از صادرکنندگان را تشکیل می‌دهند با تعهدات صادراتی حدود ۲۷ و نیم میلیارد یورو تنها پنج و هفت دهم میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور ارز باز گردانده‌اند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: این بدان معنا است که این صادرکنندگان  ۲۲ میلیارد یورو نزدیک به ۲۵ میلیارددلار ارز را تا پایان سال ۹۷ به چرخه اقتصاد کشور بازنگردانده‌اند که البته  ما نمی‌گویم این ارز به کشور بازنگشته است بلکه این ارز با ۴ روش مصوب هیئت وزیران به کشور بازنگشته است در حالی که این ارز باید به چرخه رسمی اقتصاد بازمی‌گشته و صرف واردات مواد اولیه، کالاهای اساسی و واسطه‌ای می‌شد. 

وی با اشاره به آمار اعلامی از سوی ریاست بانک مرکزی مبنی بر عدم بازگشت ۲۷.۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: با در نظر گرفتن آمار سه ماهه اول امسال نیز می‌توان دریافت که ۲.۵ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار اضافه شده و عدم برگشت ارز به ۲۷.۵ میلیارد یورو رسیده که این‌ها عمدتا گروه‌های مختلفی هستند که مالکیت خصوصی دارند.

وی اظهار داشت: آنهایی که ارز را به چرخه اقتصاد بازگردانده‌اند حدود ۱۴ درصد صادرکنندگان هستند که عمدتا پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و ایمیدرو هستند که تا پایان سال ۹۷ در مجموع ۲۸ و نیم میلیارد یورو ارز را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند. 

کریمی بیان داشت: تعداد کثیری از صادرکنندگان ارز را به چرخه اقتصادی بازنگردانده‌اند. 

 مدیر اداره صادرات بانک مرکزی اظهار داشت: ما در مدت زمان بازگشت ارز سخت‌گیری نکرده‌ایم و در بحث واحدهای تولیدی تسهیلات ویژه قائل شده‌ایم، اما برخی از صادرکنندگان علیرغم همکاری سیاست‌گذاری ارز را به کشور بازنگرداه‌اند. 

کریمی گفت: از حدود ۱۶ هزار و ۴۳۵ صادرکننده حدود ۲۵۰ صادرکننده که شرکت و شخص حقوقی است، حدود ۶.۸ میلیارد یورو (۷.۶ میلیارد دلار)  ارز  به  چرخه کشور بازنگشته است. 

وی افزود: ۲۷.۵ میلیارد یورو ارزی که به کشور بازنگشته است، در صورت بازگشت بر عمق بازار دوم و تامین نیازهای اساسی کشور تاثیر می‌گذارد. 

انتهای پیام/ب


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
تبلیغات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x